Dlaczego koń się poci? Czyli parę słów o końskim pocie

O końskim pocie słów kilka…

Jeżdżąc konno rzadko zastanawiamy się dlaczego koń się poci. Jest to ważna informacja, która dostarcza nam wiedzy na temat stanu zdrowia, wytrenowania oraz aktualnych emocji naszego wierzchowca. Co ciekawe konie w przeciwieństwie do innych zwierząt pocą się na całej powierzchni ciała. W dzisiejszym wpisie weźmiemy pod lupę koński pot i odpowiemy sobie na kilka pytań:

Jak to się dzieje, czyli dlaczego koń się poci?

Wyobraźmy sobie upalne popołudnie, nasz koń ciężko pracuje pod siodłem. W wyniku aktywności fizycznej wzrasta temperatura jego ciała.  Momentalnie do mózgu dociera informacja „jest mi za gorąco, czas pozbyć się nadmiaru ciepła”. Za pomocą nerwów przetworzony sygnał dociera do gruczołów potowych. Zaczynają one produkować wodnistą substancję –pot. Wydostaje się on przez ujścia gruczołów potowych i jest wydzielany na zewnątrz. Pot pokrywa skórę i na skutek parowania chłodzi ją.

Co zawiera pot?

Pot składa się głównie z wody, składników przemiany materii, elektrolitów. Najwięcej znajdziemy w nim sodu i chloru, ale także: potasu, wapnia, magnezu, azotu, fosforu, cynku, żelaza, miedzi oraz śladowych ilości selenu.  W końskim pocie (w przeciwieństwie do ludzkiego) znajduje się aż 5 % białka. Kwaśne pH potu oraz obecność lizozymu nadaje mu bakteriobójcze działanie.

Dlaczego koński pot się pieni?

Wrócmy do pytania: dlaczego koń się poci. Głównym sprawcą tego zjawiska jest białko. Podczas mechanicznego ocierania się np. napierśnika , czapraka, czy wodzy o skórę, białko ubija się i na skutek tego tworzy się biała piana. Ten sam mechanizm wykorzystujemy przy ubijaniu piany z białek, gdy robimy ciasto :)

Dlaczego koń się poci
Spieniony koński pot

Gdy spocony koń wyschnie, możemy zaobserwować  na jego sierści biały, słony nalot. Jest to mieszanina białka i soli, która krystalizuje się po odparowaniu wody. Musimy wiedzieć, że jest ona bardzo drażniąca zarówno dla końskiej skóry jak i całego sprzętu. Dlatego po jeździe najlepiej spłukać konia wodą, a sprzęt wyczyścić przeznaczonymi do tego celu środkami.

Dlaczego koń się poci?

Oprócz wysokiej temperatury, drugą ważną przyczyną jest stres – zarówno podczas transportu, zawodów, czy wizyty weterynarza. Konie pocą się również na skutek silnych emocji takich jak: strach, podniecenie, podekscytowanie. Kolejną przyczyną pocenia się konia może być reakcja na ból. Jest to dość charakterystyczny widok np. przy bolesnej kolce, czy gorączce.

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że podczas jazdy  (przy temperaturze otoczenia powyżej 25*C) średniej wielkości koń wydala około 5 litrów potu. Gdy trening jest bardziej intensywny wartość ta może wzrosnąć nawet do 17 litrów ! Dlatego bardzo ważne jest, aby wspomóc koński organizm podczas pracy w wysokiej temperatury otoczenia dodając do wody elektrolity oraz pamiętać o regularnym pojeniu naszego wierzchowca.

Harmonii i sukcesów!

Filip Piechowiak

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!