Pieniądze w jeździectwie – skąd się biorą?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre konie są takie drogie? Skąd Ci wszyscy zawodnicy i pasjonaci mają na to środki? Skąd biorą się pieniądze w jeździectwie? Dzisiaj dowiesz się jaki jest przepływ wartości w naszym środowisku i jaki to może mieć wpływ na Twoją karierę. Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie tegoroczna Cavaliada w Poznaniu, która moim zdaniem jest wyjątkowym wydarzeniem. Dlaczego? Ponieważ takie wydarzenia w widoczny i efektywny sposób, co roku zwiększają świadomość jeździecką i popularność tego sportu w Polsce.

Cavaliada 2017 w Poznaniu

Zakończenie tegorocznej Cavaliady w Poznaniu, było pięknym pokazem jeździeckich umiejętności. Ukoronowaniem sportowych zmagań, stało się zwycięstwo młodego i zdolnego zawodnika z Polski – Andrzeja Opłatka. W Cavaliada Future i Grand Prix Poznania zawodnicy walczyli o nagrodę PKO Banku Polskiego. To było wydarzenie pełne emocji (jeśli w nim nie uczestniczyliście, to koniecznie zobaczcie RELACJĘ TUTAJ
PKO Bank Polski został głównym sponsorem wydarzenia – instytucja z chęcią wspiera sport często łącząc to z działalnością charytatywną, co skłoniło mnie do pewnych refleksji.

Jeździectwo jako symbol tradycji i elegancji.

Na pewno jednym z powodów atrakcyjności naszego sportu, jest jego wizerunek. Jeździectwo w Polsce obecnie jest kojarzone z elegancją, jednak takie postrzeganie możemy zaobserwować w prawie każdym (czynnym jeździecko) kraju. Co wyróżnia Polskę? Pieniądze w jeździectwie są u nas jeszcze skromne, jednak konie to nie tylko zwierzęta kojarzone z szlachetnością i majątkiem, lecz również tradycją. Mamy wiele powodów do dumy: polska kawaleria, Janów Podlaski, tradycje łowieckie i szlacheckie, dzięki którym konie są, były i będą zakorzenione głęboko w drzewie genealogicznym naszego kraju.

Jednak tradycja i elegancja to nie wszystko…

To jest tylko dodatkowy motywator, jednak kluczem do odpowiedzi na wcześniej zadane pytania, jest rozebranie na czynniki pierwsze przepływu wartości w jeździectwie.

Środowisko hippiczne tworzą ludzie – rzecz to oczywista. Jednak uczestników tego środowiska jest znacznie więcej, bowiem składają się na nie: osoby prawne, fundacje, stowarzyszenia, organy państwowe i co najważniejsze – konie. Pieniądze w jeździectwie to tylko krew w tym krwiobiegu, jest znacznie więcej wartości, które cały organizm utrzymują przy życiu.

Kto uczestniczy w środowisku jeździeckim?

-Jeźdźcy, hodowcy, kibice i zawodnicy wszystkich dyscyplin.

-Konie

-Instytucje, firmy i inne osoby prawne

-Osoby fizyczne (prywatne) – pasjonaci, miłośnicy i prywatni sponsorzy.

-Fundacje, stowarzyszenia i inne organizacje charytatywne

-Media

Jakie są relacje między uczestnikami tego środowiska?

Całość tworzy jeden wielki krąg, przez który przepływają wartości. Dla dobra jeździectwa bardzo ważne jest, aby to zrozumieć.

Jeźdźcy i zawodnicy potrzebują dobrych koni oraz możliwości, aby się rozwijać i podbijać kolejne konkursy w nowych miejscach. Dla odmiany firmy (osoby prawne, kapitałowe) chcą docierać do nowych grup klientów, którzy skorzystają z ich usług. Kibice i miłośnicy poszukują rozrywki i sposobu na spędzanie wolnego czasu w optymalny dla siebie sposób. Hodowcy potrzebują rynku zbytu na swoje konie i środków na doskonalenie hodowli. Nieco bogatsi pasjonaci często decydują się na własne stajnie i zawodników, aby realizować swoje marzenia i pozycjonować się w społeczeństwie. Instytucje charytatywne chcą realizować swoje założenia statutowe i mieć środki na pokrycie bieżących kosztów operacyjnych. Media szukają ciekawych treści, które sprawiają, że ostatecznie ich wartość rośnie w oczach reklamodawców. Takich relacji jest mnóstwo, tutaj wymieniłem tylko kilka najważniejszych.

Co powyższe relacje znaczą dla Ciebie, mnie i innych osób w jeździectwie?

Jako uczestnicy tego kręgu wartości, musimy pamiętać, że znaczące pieniądze w jeździectwie pojawią się tylko wtedy, kiedy będziemy doceniać wszystkich uczestników tego środowiska! Dzięki dużym instytucjom angażującym się we wsparcie zawodów jeździeckich, sport jest popularyzowany również poza otoczeniem.  W Europie takie firmy jak Rolex, Mercedes-Benz i inne topowe/ekskluzywne firmy z wielką chęcią wspierają ten sport. Dzięki tej działalności, istnieje szansa na zwiększenie inwestycji w tę dyscyplinę – poprzez budowanie nowych stajni i wsparcie hodowców, którzy korzystając z możliwości, będą mieli możliwość skupienia się na doskonałym przygotowaniu i treningu zwierząt.  Zainteresowanie dyscypliną poza środowiskiem jeździeckim, wpłynie również na większą znajomość i być może kształtowanie młodych talentów, które w przyszłości będą dumnie reprezentować Polskę na różnego rodzaju wydarzeniach. Co najważniejsze – konie będą miały zapewniony dużo lepszy dobrostan, a dla jeźdźców otworzą się niewyobrażalne możliwości! Kula śnieżna zacznie się toczyć! (w sumie już zaczęła, co widać po Cavaliadzie).

5 moich postulatów – proszę przeczytaj i zastosuj!

Po pierwsze: obserwujcie trendy i uczestniczcie w jak największej liczbie wydarzeń jeździeckich – Wasza obecność będzie nie tylko wsparciem dla zawodników biorących udział w rywalizacji, ale także dowodem na to, jak silne jest nasze środowisko. To Wasze zainteresowanie świadczy o tym, czy sport będzie cieszył się popularnością i wsparciem.

Po drugie: Tłumaczcie ludziom, dlaczego tak uwielbiacie jeździectwo i zachęcajcie ich do zaangażowania się w nie.

Po trzecie: Jeśli znajdzie się prywatna osoba, która chce zainwestować w rozwój jeździectwa, to BŁAGAM – potraktujcie ją uczciwie. Osobiście znam kilka przypadków, w których ktoś zakochał się w jeździectwie, jednak ta miłość została brutalnie zabita przez chciwych jeźdźców, hodowców itd. Jeśli zamożny człowiek decyduje się budować stajnie, to nie po to, żeby być okłamywanym i okradanym, lecz po to, żeby realizować swoje i cudze marzenia, dlatego jak poznasz taką osobę, to realizuj z nią Wasze wspólne marzenia!

Po czwarte: Jak masz okazje przekazać 1% podatku na fundację, lub masz w zwyczaju działania charytatywne, to wybierz właśnie te, które rozwijają jeździectwo.

Po piąte: Jeździeckie rzeczy są bardzo ładne i praktyczne, dlatego jak masz takie możliwości, to wybierz marki odzieżowe jeździeckie, zamiast zwykłych.

Pieniądze w jeździectwie - ludzie to fundament rozwoju środowiskaPodsumowując 5 postulatów, dzięki którym pojawią się pieniądze w jeździectwie:

Może stosując się do moich 5 postulatów nie zyskasz od razu, jednak im więcej osób będzie miało takie podejście, tym jeździectwo będzie prężniej się rozwijało. W prężnym środowisku jeździeckim będą większe nagrody, będzie więcej sponsorów i będzie więcej możliwości. Chyba warto, prawda?

Harmonii i sukcesów!
Filip Piechowiak
Shining Riding

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!