A Ty znasz swojego konia? 3 rzeczy, które potwierdzają zrozumienie konia.

W dniu dzisiejszym opowiem Tobie o tym, jak funkcjonować w jeździeckim środowisku, czyli innymi słowy: jak polepszyć zrozumienie konia. Samo jeżdżenie jest tylko przysłowiowym czubkiem góry lodowej. Dużo ważniejsze jest okazanie szacunku i zrozumienia swojemu wierzchowcowi. Jak do tego dojść? Tego dowiesz się z poniższego, harmonijnego wpisu! :)

Znasz takie sytuacje?

Nie ważne czy posiadasz własnego wierzchowca, czy dosiadasz tych szkółkowych, w obydwu sytuacjach zdarza się, że najważniejsza jest świadomość o zachowaniu Twojego kompana. Zdarzyło się Tobie, że koń zachowywał się w nietypowy sposób, np.:

-był bardzo osowiały

-nie wykazywał chęci do pracy

-a może był poddenerwowany?

-może nagle zmienił się dosłownie nie do poznania?

-może Twój ulubieniec stał się agresywny wobec Ciebie lub odwrócił się zadem?

-może coś blokowało go podczas jazd, blokował się np. na jedną stronę?

Każdy miewa takie sytuacja

Takie sytuacja są naturalne, koń jest żywą istotą, która ma lepsze i gorsze dni, ma swoje naturalne cechy i predyspozycje. Jeśli jesteś w stanie odczytać sygnały, które Ci daje, wtedy jesteś o wiele dalej, niż większość jeźdźców. Są 3 podstawowe rzeczy (cechy i sygnały), które są wspólne dla wszystkich koni i pozwalają poprawić komunikację.

3 rzeczy, które wpływają na zrozumienie konia (lub jego brak).

1.      Znajomość biomechaniki i charakterystyki metabolicznej konia. Brzmi skomplikowanie, jednak da się sprowadzić to do prostej formy. Chodzi o to, żeby rozumieć jak zbudowany jest konkretny koń i jaką ma naturalną energię. Są konie bardziej energiczne, jak i te z mniejszą energią. Są konie, które mają budowę wymagającą wypuszczania ich „do dołu”, jak te, które trzeba „podnosić”. Znajomość tych cech sprawia, że jeździec jest w stanie odpowiednio dobrać trening oraz żywienie i tym samym przyspieszyć rozwój jeździeckiego duetu.

2.      Umiejętność dobierania sprzętu i pomocy jeździeckich. Drugą rzeczą po znajomości biomechaniki i przemiany materii konia, jest wynikający z nich dobór sprzętu i pomocy. Metabolizm wpływa na temperament, biomechanika na używane siodło, podkładki, napierśniki, ogłowia itd. Kiedy dowiesz się co i dlaczego się stosuje w jeździectwie, to praca z końmi w harmonii będzie łatwiejsza.

3.      Zrozumienie konia (mowy jego ciała), czyli behawioryzm. Wstępem do trzeciej rzeczy niech będzie pytanie: czy łatwo jest się porozumieć z osobą, która nie zna Twojego ojczystego języka? Nie do końca, jednak jest to możliwe. Możesz rozpoznać gesty, mimikę, ekspresję. O ile w przypadku ludzi musisz tylko je zinterpretować, to w przypadku koni dodatkowo dochodzi ich nauczenie się. Naturalny „alfabet ciała” konia, jest zupełnie inny niż ludzki. Jeśli zadasz sobie trud i się go nauczysz, to Twój jeździecki rozwój będzie znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy.

Te 3 rzeczy, decydują o skutecznej pracy z koniem i efektywnym rozwoju w jeździectwie. Oczywiście czynników jest więcej, jednak te są podstawowe.

Jak pracować nad tymi 3 czynnikami?

Możesz poświęcić setki godzin na szukanie wiedzy i książek, lub zdobyć ją w 2 dni… jak?

Właśnie dla osób, które chcą pracować zarówno nad tymi 3 rzeczami jak i nad pozostałymi czynnikami rozwijającymi harmonię z koniem, przygotowaliśmy kompleksowe szkolenie jeździeckie, w ramach którego dajemy Tobie niezbędną wiedzę w pigułcę. Tutaj można się na nie zapisać.

Do jutra (wtorek 08.08.2017 godz. 22:00) cena szkolenia jest okazyjna i wynosi 296 PLN zamiast 400 PLN!

Będzie super wydarzenie, bo dużo się razem nauczymy! ;)

Serdecznie zapraszam,

Harmonii i sukcesów!

Filip Piechowiak

P.S. Tutaj link do szkolenia

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!