Czy wiesz, co jest najważniejsze w stępowaniu?

Stępowanie to chwila, w której mamy na koniu największy spokój. Możemy wtedy się wyciszyć, wczuć w rytm końskiego chodu. Jeśli dopisuje nam pogoda i mamy w pobliżu las, lub inne naturalne środowisko, to warto w bezpiecznej grupce zrobić sobie przyjemną terenową jazdę konną. Pewnie wiecie, o czym później napiszę, ale najpierw krótki filmik:

Stępowanie jako rodzaj medytacji.

Nie wiem jak to jest, ale w pewnym momencie podczas stępa, gdy koń zaczyna pracować prawidłowo, można poczuć olbrzymie wyciszenie i spokój. Polecam zamknąć oczy i wczuć się w chód, ciepło i dźwięki otoczenia. Jest to bardzo inspirujące i potrzebne każdemu człowiekowi, aby odciąć się od pędu codziennego życia, poczuć zew natury i poukładać sobie tysiące myśli tłoczących się w głowie. Oczywiście, takie czynności należy wykonywać gdy nasz dosiad jest pewny i gotowy do wszelkich niespodziewanych zachowań konia.

Jakie niespodziewane zachowania konia, mogą nas spotkać?

Koń to tylko bardzo szlachetne zwierzę, ma swoje naturalne instynkty i atawizmy. Naturalnym dla niego jest odruch obronny i ucieczka. Człowiek, kiedy idzie ulicą, to większość rzeczy odbiera jako bezpieczne a tylko niektóre jako niebezpieczne. Koń ze względu na swój dookólny, lecz niezbyt dokładny wzrok i instynkt działa w inny sposób, większość rzeczy postrzega jako potencjalnie niebezpieczne, czyli np. dziwnie wyglądający parasol lub krasnoludek w ogródku może być dla niego prawdziwie przerażający. Tylko niektóre rzeczy są przez naszych zwierzęcych kompanów traktowane jako bezpieczne, przeważnie te, które dobrze zna, widuje często i budzą w nim dobre skojarzenia.

Na co zwrócić uwagę, podczas stępowania?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że najważniejsza jest czujność i obserwacja, przy ogólnym rozluźnieniu i spokoju. Dlaczego jest to ważne? Bo koń musi się zrelaksować i rozgrzać, jednak może nas czasami zaskoczyć, jeśli znajdziemy w tym wszystkim złoty środek, to mamy szansę na prawdziwy relaks, przyjemny początek jazdy i harmonie.

Kilka rad o tym, co jest najważniejsze w stępowaniu na koniu:

  1. Warto zawsze dążyć do relaksu i rozluźnienia zarówno jeźdźca jak i konia
  2. Musimy uważać na ostrogi i inne denerwujące konia pomoce.
  3. Kontakt z pyskiem powinien być jak najsubtelniejszy i najdelikatniejszy.
  4. Celem stępowania jest rozgrzanie i uspokojenie konia, praca wykonywana będzie później.
  5. Możemy urozmaicić sobie jazdy, stępując w przyjemnym otoczeniu, podłoże praktycznie nie robi różnicy.

Jeśli chcecie być na bieżąco, to zapraszam do zapisywania się na newsletter, wtedy po przyjemnym stępowaniu, dostaniecie kolejne rady, jak jeździć konno, by sprawiało to Wam i Waszym koniom przyjemność, do zobaczenia! :)

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!