Strach przed jazdą konną, skąd może się wziąć?
Smutna, prawdziwa i pouczająca historia, która wywołała strach przed jazdą konną…
Dzisiaj przedstawię Wam historię małej dziewczynki. Dziewczynki, która dawno, dawno temu zakochała się w koniach. Miłość ta trwa do dziś. Niestety jej początki były gorzkie i trudne. Zacznijmy od początku.
Jest upalne lato, po tygodniu lonży… stało się! Instruktorka oznajmiła, że czas na teren! Dziewczynka strasznie się ucieszyła, wyprawa do lasu było jej marzeniem!
Marzenie, które zmieniło się w strach przed jazdą konną.
Wyruszają obie, instruktorka i dziewczynka (dodajmy, że ledwo anglezująca). Początek jazdy przebiega idealnie, cisza, spokój i szum morza. Wyjeżdżają na plażę, gdzie turystów brak – w końcu była bardzo wczesna godzina. Minuty mijają na radosnym kłusowaniu po piasku, niestety nieubłaganie nadchodzi czas powrotu do stajni. W drodze do domu instruktorka wpada na genialny pomysł – zagalopujmy. Młoda amazonka ma strach w oczach, kurczowo trzyma grzywę swojego konia… i nagle!
Stało się… z lasu wyjechał rower! Koń dziewczynki startuje żywo do przodu! Mała amazonka spada! Koń pędzi na oślep w kierunku stajni, przecina ruchliwą drogę i…
…i wpada pod samochód…
…ginie.
Powyższa historia zdarzyła się naprawdę. Mała dziewczynka bardzo długo miała blokadę i strach przed jazdą w terenie. Dziś jest dojrzałą amazonką i trenerką jazdy konnej. Specjalnie dla Was, przygotowaliśmy kilka sposobów, które stosowała, aby przełamać strach i ponownie odkryć radość z jazdy konnej.

Na początku: Czym jest strach?
Każdy z nas w pewnym momencie swojej kariery jeździeckiej doświadczył strachu. Czym jest strach? Jest to stan silnego emocjonalnego napięcia, pojawiający się w sytuacjach realnego zagrożenia. Spowodowany jest zdolnością zapamiętywania i kojarzenia. Większość psychologów rozróżnia strach, jako reakcję na prawdziwe zagrożenie, natomiast lęk ma być irracjonalnym strachem w odpowiedzi na sytuację postrzeganą, jako niebezpieczną (choć obiektywnie taka nie jest).
Nic dziwnego, że konie wzbudzają respekt człowieka – są duże i silne, w dodatku porozumiewają się za pomocą nieznanej dla nas mowy ciała.

Strach przed jazdą konną- jak go przezwyciężyć?
Wiele osób pyta mnie jak przezwyciężyć strach, czy są na to jakieś proste ćwiczenia. Niestety nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy człowiek jest osobną jednostką, ma inną psychikę i inaczej reaguje w sytuacjac stresowych. Często oczekujemy szybkich i spektakularnych efektów, niestety przełamywanie własnych barier, to proces długotrwały.
W dzisiejszym poście chciałbym zaproponować kilka ćwiczeń i rad, które mogą Wam pomóc w przełamywaniu lęku. Pamiętajcie jednak, że najważniejszy jest spokój i czas. Wymuszona walka ze słabościami, z góry skazana jest na przegraną.
1. Myśl pozytywnie.
Nie zakładaj najgorszego scenariusza. Często przyczyna strachu przed jazdą konną siedzi tylko w twojej głowie i nie ma realnego odwzorowania w rzeczywistości. Powtarzaj jak mantrę: dam radę, wierzę w siebie, uda mi się.
2. Sprawdź czy wykonujesz ćwiczenie prawidłowo.
Jeżeli boisz się skakać, bo Twój koń ciągle wyłamuje przyjrzyj się uważnie sobie (po wykluczeniu problemów zdrowotnych konia!). Czy najazdy są odpowiednie? Czy Twoja ręka nie działa zbyt mocno? Czy używasz pomocy prawidłowo? Do odpowiedzi na te pytania przyda się ktoś doświadczony z ziemi, kto wyłapie Twoje błędy.
3. Cofnij się.
Możliwe, że ćwiczenie, które napędza cię strachem jest za trudne (zarówno dla Ciebie jak i Twojego konia). Nie jest wstydem zrobić krok do tyłu, obniżyć poprzeczkę. Boisz się galopu? Poproś swojego instruktora o galop na lonży. Koń nie chce skoczyć szerokiego oksera? Zacznij od niewielkich przeszkód.
4. Oceń krytycznie swojego konia.
Czy koń na którym jeździsz jest dopasowany do Twoich umiejętności? Złym pomysłem jest, aby początkujący jeździec wsiadał na młodego konia. Jeżeli się boisz – szukaj spokojnego, cierpliwego profesora. Zmiana konia często pomaga przełamać lęk. Strach przed jazdą konną może zniknąć po tej zmianie.
5. Ciesz się z małych kroków.
Nie od razu stajnię zbudowano, więc doceniaj małe postępy. Nie przejmuj się porażkami, są one szczebelkami w drabinie do sukcesu.
6. Współpracuj z trenerem, do którego masz zaufanie.
Mądry trener będzie wiedział co jesteś w stanie wykonać, a co jest ponad Twoje siły. Uwierz instruktorowi w jego słowa, jeżeli mówi, że jesteś w stanie zrobić dane ćwiczenie to tak jest.
7. Oddychaj regularnie.
Większość jeźdzców podczas dużego stresu napina mięśnie i przestaje oddychać. Naucz sie rozluźniać i kontrolować swoje ciało niezależnie od sytuacji (pomocna może być joga i medytacja).
8. Śpiewaj, opowiadaj kawały, licz od tyłu.
Gdy tylko się boisz staraj się odwrócić swoją uwagę od źrodła strachu. To samo tyczy się koni. Jeżeli koń jest poddenerwowany staraj się zająć go absorbującymi ćwiczeniami. Koncentracja na innej czynności osłabia strach przed jazdą konną. Dobrym pomysłem jest też rozmowa w obcym języku.
9. Szukaj rozwiązania, nie przeszkody
Jeżeli Twój koń się płoszy i przyprawia Cię to o ciarki, nie staraj się szukać wzrokiem „straszaków” za konia. Miałem ostatnio trening z dziewczyną, która ze strachu zatrzymywała swojego konia, gdy tylko słyszała jakiś dźwięk. Nie tędy droga. Koń odbiera Twoje emocje, dlatego musisz być spokojny i opanowany. Zagryź zęby i staraj się nie odwracać w stronę źródła dźwięku, czy straszaka.
10. Nie oszukuj samego siebie.
Nie wymyślaj tysiąca wymówek, dlaczego dzisiaj nie mogłeś przyjść na jazdę. Bądź szczery z instruktorem, mów mu o swoich emocjach. Szkoleniowiec powinien wiedzieć, które ćwiczenie napawa Cię strachem-tylko wtedy będzie mógł coś zaradzić.
11. Wzmocnij więź i zaufanie z koniem.
Często nie potrafimy odczytać sygnałów wysyłanych nam przez nasze konie, nie znamy ich natury i instynktów. Nieumiejętna „rozmowa” z koniem prowadzić będzie do frustracji obu stron. Słuchaj swojego końskiego partnera i bądź jego przyjacielem.
12. Wzmacniaj pewność konia.
Jeżeli Twój koń jest bojaźliwy i często się płoszy, wzmacniaj jego pewność siebie poprzez jazdę w terenie, pokazywanie mu nowych miejsc, przedmiotów i sytuacji. Najgorsza rzecz na świecie to zamknąć się w sterylnej hali i ograniczyć ilość bodźców docierających do konia. Jeżeli się boisz jechać w teren, zaproś do towarzystwa jeźdzca ze spokojnym koniem. Jak pracować nad strachem konia, przeczytasz tutaj – jak pokonać strach konia.
To wszystkie rady, które na dzisiaj przygotowałem. Mam nadzieję, że pomogą pokonać Wam wszystkie lęki z którymi się borykacie.
Po więcej rad, zapraszam na nasz newsletter. :)
Pamiętajcie, mamy odpowiedzialność unikać takich sytuacji, jak na początku tego wpisu. Dbajmy o nasze konie i zapewniajmy im bezpieczeństwo!
Maja
Super! Dzięki :)
Filip Piechowiak
Do usług. :)
Julia
Jeżdżę 5 lat ale teraz mam wielką barierę przed galopowaniem czy te porady przydają się też dla osób które jeżdżą już od dawna?