Podstawy ujeżdżenia, czyli praca na kołach.

Podstawy ujeżdżenia, czyli Jak prawidłowo wyjechać zakręt – pracujemy na kołach.

Wbrew pozorom prawidłowe wyjechanie koła nie należy do prostych zadań, jednak gdy je opanujesz, to podstawy ujeżdżenia staną przed Tobą otworem. Właśnie z tego powodu, warto poświęcić trochę czasu, w celu dopracowania wspomnianego elementu.  Jest to idealne ćwiczenie, dzięki któremu nauczysz wierzchowca prawidłowego zgięcia. Stanowi ono podstawę szkolenia konia – uelastycznia go na obie strony i rozwija prawidłową symetrię ciała. Im mniejsze koło, tym trudniej zachować prawidłowy impuls i wyprostowanie, dlatego jeźdzcom początkującym proponujemy zacząć ćwiczenie od koła 20-o metrowego.

Czym różni się wolta od koła?

Wolta jest kołem o mniejszej średnicy, czyli 6, 8 lub 10 m – zależnie od klasy. Jeżeli średnica jest większa niż 10 m wtedy taką woltę nazywamy kołem. Koła znajdujące się w programach mają  średnicę 20, 15 m.

Jak powinien wyglądać prawidłowo zgięty koń? Czyli podstawy ujeżdżenia w praktyce.

Koń idący w prawo powinien być zgięty zgodnie z kierunkiem ruchu (czyli w prawo). Intensywność zgięcia w szyi zależna jest od średnicy koła/wolty-im większe tym mniej zgięcia. Ważne jest, aby koń na łuku pracował całym ciałem-był równomiernie zgięty od szyi do ogona. Prawidłowe zgięcie kształtem przypomina rogalik lub literę C. Zadnie nogi konia powinny poruszać się po śladzie przednich. Innymi słowy linia symetrycznie przechodząca przez ciało konia – musi być wpasowana w linię trasy, którą on się porusza. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomaga osiągnąć aktywniejszą pracę zadu. Aktywniejsza praca zadu, pomaga opanować podstawy ujeżdżenia

Jakich pomocy jeździec używa na łuku?

Ramiona jeźdzca powinny być ułożone równolegle do łopatek konia, biodra jeźdzca do bioder konia. Wewnętrzna kość kulszowa jest trochę mocniej obciążona. Wewnętrzna łydka odpowiada za aktywność wewnętrznej tylnej kończyny oraz za prawidłowe zgięcie konia na wysokości żeber. Zewnętrzna łydka przesunięta lekko do tyłu ma za zadanie ograniczyć wypadanie zadu na zewnątrz oraz odpowiada aktywności zewnętrznej tylnej kończyny. Wewnętrzna wodza zapewnia miękkie ustawienie konia do wewnątrz. Zewnętrzna wodza działa stabilnie i ograniczająco: ogranicza wypadanie konia łopatką na zewnątrz oraz nadmierne zgięcie.

Jak wyjechać koło na czworoboku?

Aby wyjechać koło idealnie powinniśmy rozpocząć je dwa kroki za literą i kończyć dwa kroki przed literą. Koło powinno być styczne do ściany dokładnie w literze. W celu wyjechania perfekcyjnego koła, pomocne może być rozstawienie pachołków. Dobrze sprawdzi się również narysowanie koła na piachu i podążanie po jego rysunku. W celu lepszej wizualizacji warto rozrysować sobie koło na papierowym czworoboku (fot.).

Podstawy ujeżdżenia - czworobok
Czworobok z narysowanym kołem

Jak widać na rysunku koło 20 metrów (koło BEB, czworobok 20×40) składa się z 4 punktów – punkt 1 to litera B wyjechana dwa kroki za literą, punkt 2 to punkt znajdujący się na lini CA, wyjechany 4 metry przed linią KF (podczas znalezienia tego miejsca pomocne będzie obserwowanie liter A i K), punkt 3 to litera E (wjazd 2 kroki przed, wyjazd dwa kroki po literze), punkt 4 to punkt znajdujący się na lini CA, wyjechany 4 metry przed linią HM  ( szukamy wzrokiem litery C i M), na koniec wracamy do pkt 1 wjeżdżając na ścianę 2 kroki przed literą B.

Co oceniają sędziowie?

Podstawy ujeżdżenia są niezmiennie istotne we wszystkich dyscyplinach jeździeckich. Jeśli chodzi o konkursy typowo ujeżdżeniowe, to w niższych klasach ocenie podlega jakość chodu, aktywność, równowaga konia, zgięcie, a także rozmiar i ksztalt koła/wolty. Bardzo ważny w ocenie jest rysunek okręgu-dlatego warto opanować go do perfekcji.

Zachęcamy serdecznie do ćwiczeń! Nieskończoność kombinacji na podstawie wolt i kół daje wiele możliwości. Pamiętajmy jedynie, żeby wykonywać ćwiczenie w obie strony – tak, aby mięśnie konia były rozwijane symetrycznie.

A jeżeli chcelibyście poszerzyć swoją wiedzę o podstawach ujeżdżenia, zapraszamy do harmonijnego treningu SR https://shiningriding.com/szkolenie/trening-6-treningujezdzeniowydlakazdego/. Nauczycie się w nim krok po kroku 12 elementów ważnych w jeździectwie. W kontekście ujeżdżenia poznacie treningi, które każdy może wykonywać samodzielnie i sposoby, aby robić to skutecznie. Wszystkie ćwiczenia z harmonijnego treningu da się przeskalować pod kątem trudności, więc będą one użyteczne niezależnie od poziomu wyszkolenia.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis był dobrym przypomnieniem (lub nauką) jednej z podstaw pracy ujeżdżeniowej, czyli pracy na kołach. Życzymy Wam, aby dobrze wyjeżdżane figury…

Przyniosły dużo harmonii i sukcesów!

Zespół Shining Riding

P.S. Zaintrygowały Cię podstawy ujeżdżenia lub masz pytania o harmonijnym treningu SR? Tutaj możesz je zadać: kontakt

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!