Czy zastanawialiście się kiedyś co daje nam regularna praca na drągach? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie, dodatkowo jesteśmy ciekawi Waszego zdania w tym temacie, dlatego zapraszamy do zostawienia komentarzy z Waszymi przemyśleniami i spostrzeżeniami.

Drągi wykorzystywane są w prawie każdej dyscyplinie jeździeckiej, służą zarówno koniom początkującym jak i tym bardziej wyszkolonym. Są częstym gościem podczas jazd rekreacyjnych oraz sportowych treningów.
W czym tkwi moc pracy na drągach?
W zależności od wyszkolenia konia i jeźdźca, mamy możliwość ustawienia prawie nieskończonej liczby kombinacji drągów. Przyjrzyjmy się zatem, jakie korzyści przynosi wdrożenie do codziennych treningów takiego rodzaju pracy.
Praca na drągach wspiera prawidłowy rozwój mięśni konia. W przypadku, gdy podniesiemy je lekko nad ziemię, wtedy koń zostanie zmuszony do podniesienia nóg wyżej i obszerniejszego chodu, co przełoży się na mocniejsze zaangażowanie mięśni. Drągi jeżdżone na nisko ustawionej szyi, pomogą w rozluźnieniu konia oraz zaangażowaniu grzbietu, dzięki czemu jazda staje się bardziej harmonijna. Drągi są również świetnym sposobem do poprawy równowagi wierzchowca oraz nauki odnajdywania środka ciężkości pod jeźdźcem.
Praca na drągach jako urozmaicenie.
Większość jeźdźców podczas swojej przygody na końskim grzbiecie, spotyka się z monotonią codziennej pracy. Wykonywanie określonych ćwiczeń w drodze do perfekcji trwa długo i jest okupione wieloma, często nieudanymi próbami. Drągi są idealną odskocznią podczas takich momentów oraz ciekawym sposobem urozmaicenia jazd rekreacyjnych. Osoby jeżdżące ujeżdżenie, docenią możliwość poprawy rytmu i ekspresji ruchów, które daje im praca na koziołkach. Natomiast jeźdźcy uprawiający skoki przez przeszkody, poprawią komunikację z koniem oraz jego prowadzenie w parkurze.
Praca na drągach dla jeźdźca?
Wiemy już w jaki sposób drągi pomagają w jeździeckim duecie, teraz odpowiedzmy na pytanie jakie korzyści z takiej pracy może wynieść jeździec? Drągi rozwijają wyczucie jeździeckie, urozmaicają jazdę, poprawiają równowagę jeźdźca oraz są niezastąpionym narzędziem do nauki oceniania odległości i podążania za ruchem konia.
Tak jak widać drągi są idealną pomocą do wszechstronnego wykształcenia konia i jeźdzca.
Już jutro na naszej stronie na facebooku, zaproponujemy ciekawe pomysły na pracę na drągach, serdecznie zapraszamy do śledzenia fanpage’a.
Jeśli chcecie więcej porad i wskazówek, to zapraszamy również do strefy harmonii:
Harmonii i sukcesów!
Tekst: Agnieszka Lewandowska
Korekta i redakcja: Filip Piechowiak