Jak zmienić nogę w galopie? Lotna zmiana nogi w galopie

Jak zmienić nogę w galopie? Lotna zmiana nogi w galopie.

W dzisiejszym wpisie opiszę na czym polega lotna zmiana nogi w galopie oraz o tym, jak nauczyć konia taką zmianę wykonywać.

Lotna zmiana nogi w galopie
Jak zmienić nogę w galopie? Lotna zmiana nogi w galopie

Do czego służy lotna zmiana nogi w galopie?

Lotna zmiana nogi w galopie jest bardzo przydatna praktycznie w każdej sferze jeździectwa. Zarówno jeździec skaczący przez przeszkody jak i wykonujący figury ujeżdżeniowe musi mieć możliwość zmienienia nogi prowadzącej galop na odpowiednią do kierunku jazdy.

Jak wykonujemy lotną zmianę nogi w galopie?

Lotną zmianę nogi wykonuje się przez przyłożenie łydek do konia tak, jakbyśmy chcieli zagalopować na nogę przeciwną do tej, która obecnie jest prowadząca galop. W zależności od stopnia ujeżdżenia konia, wykonanie tej figury może wiązać się z bardzo mocnym i zdecydowanym sygnałem albo delikatnym, subtelnym i prawie niezauważalnym ruchem, jeśli koń jest już dobrze ujeżdżony.

jak zmienić nogę w galopie
Mocny sygnał łydkami przy lotnej zmianie nogi w galopie

No dobrze, jednak jak nauczyć konia zmiany nogi w galopie?

Najprostszą metodą, którą ja stosuję, jest wykorzystanie pomocy w postaci leżącego na ziemi drąga lub bardzo małej przeszkody. Ustawiamy taki drąg na samym środku placu lub czworoboku- tak, abyśmy mogli spokojnie jeździć po dużej ósemce. Kiedy przygotujemy sobie miejsce do ćwiczenia, wtedy zaczynamy jeździć po wspomnianej ósemce galopem i naszym zadaniem jest zmienienie nogi prowadzącej galop nad małą przeszkodą. Robimy to poprzez bardzo wyraźne ustawienie łydek do galopu na drugą stronę i impuls całym ciałem.

Co zrobić, jeśli koń nie zmieni nogi?

Jeśli lotna zmiana nogi w galopie nie wyjdzie, wtedy należy przejść do stępa lub kłusa i zagalopować na prawidłową stronę. Bardzo ważne jest, abyśmy trzymali prostą linię i prostego konia przed i za małą przeszkodą.

Dużo powtórzeń i lotna zmiana nogi w galopie opanowana!

Powtarzamy to ćwiczenie tak długo, aż koń będzie prawie automatycznie i samodzielnie zmieniał nogę. Kiedy to nastąpi, możemy przejść do następnej fazy ćwiczenia. Robimy wszystko tak jak wcześniej, tylko moment zmiany nogi tym razem przypada tuż obok drąga, a nie nad nim. Tą czynność wykonujemy tak długo, aż koń zrozumie o co chodzi i wykona ćwiczenie poprawnie. Jeśli tak się stanie, to możemy uznać trening za udany, pochwalić konia i po 2-3 dniach ćwiczenie powtórzyć. Z czasem przyjdzie taki moment, że wykonywanie zmiany nogi będzie niemal automatyczne. Ledwo zdążysz o tym pomyśleć, a to już się stanie. Od tego momentu będziesz radzić sobie z odpowiednim galopem w każdej sytuacji.

Chcesz nauczyć się jeszcze więcej?

 A Jak przeprowadzić na własną rękę uniwersalny trening ujeżdżeniowy przedstawię Wam w Harmonijnym Treningu SR, na którego serdecznie zapraszam. Na ten moment życzę powodzenia w nauce Waszych koni nowych rzeczy i życzę harmonii, która sprawi, że zanim zdążycie pomyśleć o zmianie nogi, noga będzie już zmieniona.

Jeśli chcecie być na bieżąco, to zachęcam do zapisania się na newsletter. :)

Życzę harmonii z Waszymi końmi!

Filip Piechowiak

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!