Nauka jazdy konnej – praca w chodach bocznych.

Po co jeźdźcom chody boczne?

Podczas jazdy konnej bardzo ważne jest rozluźnienie, do rozluźnienia prowadzi wiele dróg, wszystkie wymagają dużo pracy i zrozumienia wobec koni, dziś opowiem Wam o jednej z nich. Chody boczne, o których mowa, wpływają pozytywnie na wiele aspektów naszej harmonii z koniem, jednak taka praca, wymaga wiele cierpliwości i systematyczności, dlatego zanim zaczniecie czytać dalej, zalecam obejrzenie filmu:

Kilka rad, zanim zaczniemy jazdę konną z chodami bocznymi.

Na początku pracy w chodach bocznych, możemy spotkać się z brakiem zrozumienia naszych sygnałów przez konia. Dlatego bardzo ważna jest cierpliwość, systematyczność i metoda małych kroczków. Najpierw musimy dążyć do tego, żeby nasz koń w ogóle zareagował na nasz sygnał, jeśli to się stanie to chwalimy go głosem, pogłaskaniem itd. Gdy dojdziemy już do momentu, w którym wierzchowiec reaguje na sygnał łydki, to możemy robić parę kroków  w bocznym ustawieniu, później przejechać tak połowę ujeżdżalni, a na końcu zmieniać ustawienie raz na zewnątrz raz do wewnątrz, zapewniając koniowi doskonałą gimnastykę.

Swobodna jazda konna, dzięki chodom bocznym.

Jak opanujemy już trudną i wymagającą cierpliwości sztukę jeżdżenia konno w bocznych ustawieniach, to powinniśmy zauważyć poprawę naszego dosiadu i zrozumienia z koniem. Efekt ten dodatkowo można wzmocnić łącząc to ćwiczenie z pracą w kontrgalopie. W efekcie nasza cała jazda konna powinna być przyjemna, koń rozluźniony a porozumienie w duecie znacznie większe.

Czego unikać podczas takiej pracy z końmi?

Jak już wspominałem w tym artykule, opisywana praca wymaga cierpliwości, dlatego jeśli nam nie wychodzi, to stanowczo odradzam robienia tego na siłę, za wszelką cenę, bez porozumienia z naszym wierzchowcem. Odradzam też karania za niewykonywanie tego ćwiczenia przez konia, możemy sobie w ten sposób narobić więcej problemów niż pożytku, musi to być urozmaicenie a nie kara, chyba chcemy rozluźnienia a nie usztywnienia prawda?

Jak pomóc sobie i koniowi?

Jeśli macie trudności, to najlepiej poprosić kogoś doświadczonego, by spojrzał na Was z boku. Dodatkowo można też bardzo delikatnie używać dodatkowych pomocy, takich jak bacik lub ostrogi, jednak tak jak wspomniałem w filmiku, pomocy tych należy używać bardzo delikatnie jako sygnały, a nie jako kary dla naszego kompana.

Jazda konna bokiem – podsumowanie.

Na koniec powiem Wam tylko, że uwielbiam pracę ujeżdżeniową, którą Wam dziś przedstawiłem i jeśli chcecie mieć znacznie przyjemniejsze jazdy, to polecam z całego serca jej praktykowanie. Dodatkowo zachęcam Was do zapisywania się na newsletter, wtedy wyślę Wam od czasu do czasu wyjątkowe materiały.

Do zobaczenia! :)

6 comments on “Nauka jazdy konnej – praca w chodach bocznych.

 • Marta

  Dobrze,że w polskim jeździectwie są osoby o takich poglądach. Mam najlepszego konia na świecie,mam nadzieję,że dzięki pana wskazówkom zgramy się jeszcze lepiej :) Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Filip Piechowiak

   Też mam nadzieję, że świetnie zgracie się ze swoim koniem. :)

   Odpowiedz
 • Angelika

  Dzień dobry!
  Nie mogę nauczyć mojego konia chodów bocznych.Bardzo dobrze radzi sobie w galopie kłusie itp. ale kiedy próbuję czegoś nowego to on się boi nie chce próbować.

  Odpowiedz
  • Filip Piechowiak

   Możesz poprosić kogoś na ziemi, żeby Ci pomógł i jasno pokazał koniowi, że ma ustąpić zadem np. :)

   Odpowiedz
   • Angelika

    Dziękuję teraz ja i mój lepiej się rozumiemy w takich sprawach poprosiłam trenerkę i robimy już krótkie chody boczne.

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

     Super, cieszę się bardzo z Twojego postępu! ;)

     Odpowiedz

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!