Wszystko co musisz wiedzieć o czyszczenie konia.

O czym będzie dzisiejszy odcinek?

W dzisiejszym odcinku skupiłem się na bardzo ważnym aspekcie jazdy konnej, który często jest zaniedbywany, czyli czyszczeniu. Końskie samopoczucie jest bardzo mocno zależne od jego stanu fizycznego, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe czyszczenie konia i przegląd jego ciała, w celu stałego nadzorowania zdrowia naszego końskiego przyjaciela.

Co należy przygotować do czyszczenia konia?

Do czyszczenia konia, należy posiadać specjalistyczne narzędzia takie jak: zgrzebło igiełkowe, zgrzebło standardowe, szczotkę z twardym włosiem do sierści, szczotkę z miękkim włosiem do pyska, grzebień do ogona i grzywy oraz kopystkę do czyszczenia kopyt.

Jak czyścić konia?

Gdy już posiadamy odpowiedni sprzęt zaczynamy od tułowia, rozklejamy sklejoną sierść zgrzebłem igiełkowym i/lub wybieramy bród zgrzebłem standardowym. Po rozklejeniu sierści czyścimy całego konia szczotką o długim, twardym włosiu, następnie czyścimy kopyta kopystką  oraz rozczesujemy grzywę i ogon. Na końcu głowa, czyścimy ją dokładnie z każdej strony głowy, uważając na delikatną, cienką skórę na pysku, na filmie pokazano jak to bezpiecznie i skutecznie wykonać.

Warto o tym pamiętać!

Podczas całego procesu czyszczenia należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany na skórze oraz miejsca, które wywołują bolesność u konia. Jeśli zdrowie naszego przyjaciela zaczyna się psuć, to dzięki wnikliwemu czyszczeniu i obserwacji jesteśmy w stanie szybko to zauważyć i skontaktować się z weterynarzem, oszczędzając na poważniejszym leczeniu w zaawansowanej chorobie.

Parę słów na podsumowanie.

Pamiętajmy aby czyścić konia tak, by sprawiało mu to przyjemność. Spieszysz się lub masz zły humor – poproś znajomego by wyczyścił konia za Ciebie a jazdę zastąp relaksującą pracą na lonży. :)

Chcesz być na bieżąco z moimi materiałami, to zapisz się na newsletter, a czasami do Ciebie napiszę.

Życzę wspaniałej jazdy na czystych koniach, do zobaczenia! :)

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!