Co jest najważniejsze w Twoim jeździectwie?

Często słyszę pytania w stylu:  “Dlaczego mi to nie wychodzi?”,  “Dlaczego nie mogę porozumieć się ze swoim koniem?”, “Nie wychodzi mi to i to… Co robię źle w moim jeździectwie?” i wiele innych temu podobnych pytań. Oczywiście takie pytania i analizowanie swoich błędów jest ważne, jednak nie najważniejsze i właśnie o tym będzie dzisiejszy wpis, a tutaj można zobaczyć wersję video:
(fot. powyżej Oliwia Chmielewska www.equista.pl)

Co więc jest najważniejsze w Twoim jeździectwie?

Cóż, jeździectwo nie jest wypadkową samego jeżdżenia na koniach. Składa się na nie znacznie więcej czynników, z których większość osób nie zdaje sobie sprawy. Jeździectwo jest wypadkową tego co robimy, co myślimy, jakie mamy podejście i jak układa się nam życie. Dlatego aby poczuć harmonię ze swoim koniem nie możemy się skupiać tylko na popularnych stwierdzeniach typu “pięta w dół”, “nie garb się”, “głowa do góry” itd. Klucz do porozumienia z koniem w jeździectwie jest gdzie indziej…

Gdzie jest klucz do porozumienia z koniem?

 

Dobre pytanie, szukam na nie odpowiedzi od wielu lat, na dzień dzisiejszy udało mi się zebrać dość sporo wniosków, dokładnie 12 godzin wniosków, które niedługo będziecie mogli poznać w Harmonijnym treningu SR, jednak na potrzeby tego wpisu powiem Wam jedną, krótką i znaczącą myśl:

Jeździectwo to droga, to pokonywanie swoich słabości psychicznych, fizycznych i innych.

Każdego dnia, małymi kroczkami przybliżamy się do harmonii- pracując nie tylko nad jeździecką techniką ale również nad sobą – nad relacjami z ludźmi, nad swoim wnętrzem, nad swoim ciałem itd.

Spokojnie w jeździectwie
Jak wygląda spokój w jeździectwie fot. Oliwia Chmielewska www.Equista.pl

Skąd u mnie takie wnioski?

Na szczęście człowiek wymyślił niezwykle potężną siłę; siłę zwaną nauką. Poza jeździectwem fascynuje mnie również ciągły rozwój, doskonalenie siebie i zdobywanie coraz to nowych umiejętności. Od pewnego czasu zauważyłem, że to czego się uczę z wyników badań naukowych, przeprowadzonych w wielu uniwersytetach na całym świecie- doskonale sprawdza się również w jeździectwie. Stąd doszedłem do wniosku, że trening jeździecki właśnie na takim fundamencie powinien być zbudowany.

Kilka słów podsumowania

Od wielu lat próbuję znaleźć receptę na idealny trening jeździecki. Każdego dnia jestem coraz bliżej i to jest właśnie najpiękniejsze- w jeździectwie z każdym dniem jesteśmy coraz bliżej tej wymarzonej harmonii. Jeśli masz coś zapamiętać z tego wpisu, to proszę Cie niech to będzie to zdanie: W Twoim jeździectwie najważniejsza jest harmonia pomiędzy Twoją psychiką, duchem i ciałem. Jak ją osiągnąć, już niedługo dowiesz się w Harmonijnym Treningu SR, który jest dotychczas moim największym dziełem i już niedługo będzie miała miejsce jego premiera!

Pamiętaj zostaw komentarz i zapisz się na dole po prawej, abyś pierwszy/pierwsza miał/miała darmowe porady! :)

Zapraszam też do moich innych nagrań

Zapraszam również do zapowiedzi sezonu 2016-2017

Harmonii i sukcesów!

Filip Piechowiak

19 comments on “Co jest najważniejsze w Twoim jeździectwie?

  • Julia

    Bardzo ciekawy wpis napewno wyciągnę z tego jakieś ciekawe wnioski.

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Słuszne wnioski to podstawa, zachęcam do śledzenia następnych wpisów. :)

      Odpowiedz
  • Natalia

    Świetny wpis! ❤️

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Dziękuję! :)

      Odpowiedz
  • Ewelina

    Czekam na więcej. =)

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Świetnie, będzie motywacja by następne napisać. :)

      Odpowiedz
  • Sara

    Pięknie opisane!

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Dzięki! :)

      Odpowiedz
  • justii

    oby więcej tak wspaniałych i otwartych ludzi jak ty ;)

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      I oby więcej takich miłych ludzi jak Ty :)

      Odpowiedz
  • Daria

    Bardzo ciekawy artykuł na pewno będę wyciągała z tego wnioski i będę śledzić i czytać dalsze wpisy :) Oby więcej takich fajnych,miłych i tak myślących ludzi jak Pan :) Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Dzięki za miłe słowa, dobre wnioski to podstawa, ciesze się- że będziesz śledzić i czytać dalsze wpisy, możesz je polecić też znajomym. :) Pozdrowionka!

      Odpowiedz
  • KatWasyl

    Cudownie! czekam na ciąg dalszy. Właśnie utknęłam w martwym punkcie swojego jeździectwa – brak progresu, a nawet regres. Psychika boli, nie wiem jak przez ten kryzys przebrnąć. Mam nadzieję, że Twoje kolejne filmy mi w tym pomogą :)

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Na pewno ten kryzys szybko przejdzie. Kolejne filmy będą skupiały się bardziej na aspektach technicznych/ogólnych. Harmonijny Trening SR będzie za to bardzo mocno skupiony na nastawieniu, pokonywaniu kryzysów itd. itp. Sama niedługo się przekonasz. :)

      Odpowiedz
  • Agata

    Świetne porady i artykuł! Na pewno coś z nich wyniosę :)
    Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
  • Elżbieta

    Jaka rada dla staruszków /lat 60/ jeździć czy już nie jeździć bo to co piszesz jest piękne i zachęcające
    jestem samoukiem przez całe życie wsiadałam na konie gdzie tylko było można
    nie tylko mi barak wiedzy i umiejętności, wierzchowce na których jeździłam też nie wiele potrafiły może i lepiej dla nich
    pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Jola

    Na blog natknęłam się, jak często bywa, przypadkowo, szukając jakiejś porady jeździeckiej, a może próbując wyjaśnić jakieś pojęcie; nie tak dawno znowu, może dwa miesiące temu, może trzy. Pierwsze, co mnie jakoś zachęciło do obejrzenia filmików oraz lektury, to krótkość i treściwość przekazu. Parę słów komentarza, pokaz, zachęta. Bardzo ciekawe pytanie, a może pytanie, które inspiruje ciekawe odpowiedzi lub przemyślenia. Zwłaszcza? dla ludzi dojrzałych, którzy jeżdżą, by nie tylko zgłębić techniczne podstawy, lecz dla przyjemności obcowania ze wspaniałym zwierzęciem. Sama odkrywam się dla konia i konia dla siebie, pragnę lepiej jeździć ze względu na szacunek dla niego. Być lepszym człowiekiem, by być lepszym jeźdźcem. To mnie przekonuje. Ale powiadam Wam, nie jest łatwo. Małymi kroczkami, czasem po parę do przodu, czasem nawet susem, a potem w tył. Pokora i uśmiech pozwalają mi przetrwać nieuniknione porażki. Ciekawe, w którą stronę mnie one rozwiną? Staram się dla niego. Zyskuję. On zyskuje. Tracę. I na nowo. Mam nadzieję, że we właściwą stronę. Pozdrawiam z szacunkiem :)

    Odpowiedz
  • Ania

    Czekam z niecierpilwościa, internet to zbawienie:-)
    Ja tez utknęłam w martwym punkcie, jeden konik szkolny- dobrze traktowany, doświadczony- bardzo rzadko idzie w kierunku w którym ja chce ;-0, unne koniki szkolne nie wykorzystują tak swiezego 1- rocznego jezdzca, a ten tak. Ja chce w lewo – ona w prawo… nie chce się z klaczka szarpac, bo trening powinien być tez dla nie j przyjemnoscia, ale nie mogę tez pozwolić aby chodziła po parkurze gdzie chce…. no i jak ja przekonać????? Czy ktoś miał podobna sytuację???

    Odpowiedz
  • Julia Miękczyńska

    piękne słowa, które zostaną w moim serduchu :) pozdrawiam :)

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!