Kupno konia. Jak wybrać i kupić konia?

Kupno konia– Kiedy nasza przygoda z jeździectwem nabiera rozpędu, przychodzi ten wielki moment. Moment, w którym po wielu prośbach rodzice zgadzają się kupić Twojego wymarzonego konia lub po długim czasie zbierania- masz fundusz i możliwości aby na taki zakup sobie pozwolić. Jednak w tym momencie powstaje pytanie: Jakiego konia kupić? Młodego? A może starego? Jaką rasę? Na co zwrócić uwagę? Właśnie na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie i filmiku.

Od czego zacząć kupno konia?

Przede wszystkim, musimy zastanowić się, do czego ten koń będzie nam potrzebny i na jakim jesteśmy poziomie, pomocniczo możemy zadać sobie następujące pytania:

Czy jeżdżę już pewnie i radze sobie w trudnych konkursach?

Jeśli odpowiedź brzmi tak, to możemy kupić konia młodego lub trudnego, który wymaga doświadczonego jeźdźca. Jeśli nie- to lepiej zadowolić się starszym koniem “profesorem”, który we wszelkich konkursach będzie znacznie nam pomagał. Następnie możemy przejść do następnego pytania:

Jaki mam fundusz?

Jeśli spory, to możemy kupić dobrego i doświadczonego wierzchowca– czyli tzn. “profesora” lub jeśli jeździmy dobrze, to wchodzi w grę kupno konia o bardzo dużym talencie, w szczytowej formie czyli około 9-10 roku życia, jednak takie konie są już wybitnie drogie. Jeśli mamy mniejszy fundusz, to w przypadku słabszych umiejętności idealny będzie spokojny koń, który ma jeszcze mniej-więcej 5 lat kariery przed sobą lub w przypadku lepszych umiejętności- młody koń, który ma potencjał i będziemy w stanie z nim owocnie współpracować.

Następne pytanie to: W jakiej dyscyplinie zamierzam startować?

Koń, koniowi nie równy. Prawidłowe kupno konia wiąże się z głęboką analizą predyspozycji, aby to dobrze zrobić musimy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

-pochodzenie- w jeździectwie występują różne linie genetyczne koni- są np. linie typowo skowo jak i typowo ujeżdżeniowe– warto poczytać o przodkach oglądanych koni.

-jeśli kupujemy konia do skoków, warto zwrócić uwagę na okrągły i mocny galop oraz skoki pod siodłem lub luzem.

Kupno konia skokowego
Koń skokowy musi mieć dobry galop i skok

-jeśli kupujemy konia do ujeżdżenia– ważna jest prezencja konia oraz ruch we wszystkich trzech chodach.

Koń do ujeżdżenia
Ruch konia jest ważny w ujeżdżeniu.

-jeśli kupujemy konia do rekreacji– ważny będzie przede wszystkim jego charakter i wygoda jeźdźca w siodle.

W każdej dyscyplinie są zestawy cech, na które trzeba zwrócić uwagę- jednak opowiem o tym w innych wpisach i filmikach.

Po tych 3 pytaniach możemy przejść do Praktycznej strony kupna konia.

Pierwsze co warto zrobić, to tabelkę z kryteriami które nas interesują i następnie możemy zacząć spokojnie próbować wiele koni, szukając rumaka, który będzie najlepiej pasował (warto wziąć swoje siodło, żeby mieć dobre porównanie). Uczulam na szybkie decyzje o kupnie– należy pamiętać, że wiążemy się z koniem na wiele lat i będziemy się nim opiekować dzień w dzień, dlatego ta decyzja musi być mądra- inaczej może kosztować nas wiele niepotrzebnych problemów i rozczarowań.

W przykładowej tabelce z kryteriami mogą być następujące elementy:

-cena

-wiek konia

-predyspozycje

-wygląd

-itp.

Załóżmy, że dla mnie najważniejsze są predyspozycje konia– dlatego mnożę to kryterium x3, cena i wiek są na drugim miejscu, więc mnożę je x2, wygląd jest dla mnie najmniej ważny dlatego ma mnożnik x1.

Przykładowa tabelka w filmiku powyżej. :)

Po obejrzeniu 3 koni, każdego oceniam w skali od 1 do 5 gdzie:

1- bardzo źle

2- źle

3- średnio

4- dobrze

5- bardzo dobrze

i jak widać w filmiku wygrywa moją punktacje koń Comodo, który zdobył najwięcej punktów.

Dobrze, Wybrałem już konia- co dalej?

Teraz musimy sprawdzić, czy jego zdrowie jest w odpowiednim stanie- warto zrobić zdjęcia rentgenowskie i badania kliniczne czyli tzn. TUV, dzięki którym będziemy mieć pewność, że kupujemy zdrowego konia.

Parę słów podsumowania

To są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zakupu wierzchowca, pamiętajmy jednak, że najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, aby doradził nam i pomógł wybrać tego najlepszego. Pamiętajmy też, że kupno konia wiąże się z dużą odpowiedzialnością- dlatego warto podejść do tego rzetelnie i z rozwagą- jednak jeśli dasz radę kupić tego idealnego dla Ciebie rumaka- to czekają Cię najwspanialsze chwile w życiu.

A jak osiągnąć harmonie z Twoim nowym kompanem, będziesz mógł/mogła nauczyć się już niebawem w Harmonijnym Treningu SR.

Życzę abyś poznał lub poznała harmonijnego i wspaniałego kompana!

Zachęcam do zostawienia komentarza i wpisania się na listę, wtedy dostaniesz informacje o nowym filmiku w pierwszej kolejności! :)

Do zobaczenia,

Filip Piechowiak!

P.S. Zapraszam do sklepu, w którym znajdziecie czapraki Shining Riding

2 comments on “Kupno konia. Jak wybrać i kupić konia?

  • Kasia

    No niezle

    Odpowiedz
  • Zuzia

    Rodzice powiedzieli mi, że za 2 lata albo i szybciej kupią a właściwe sama sobie kupię konia. Moje środki będą wynosić wtedy ok: 13 tyś. Czy będę mogła za tą cenę kupić konia profesora w wieku 13/15 lat, do skoków i zawodów skokowych? Kompletnie nie znam się na rynku sprzedaży koni.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!