6 rad, dzięki którym pokonasz każdy szereg gimnastyczny na koniu.

Czym jest szereg gimnastyczny?

Wiele osób, kiedy zaczyna swoją przygodę ze skokami przez przeszkody, po pewnym czasie dowiaduje się, że istnieje bardzo ciekawy twór dyscypliny jeździeckiej, mianowicie: szereg gimnastyczny. Szeregi gimnastyczne, to przeszkody ułożone jedna za drugą, w bliskich odległościach między sobą (przeważnie od skoku-wyskoku do 2 foule galopu). Po co pokonuje się szereg gimnastyczny na koniu? Powodów jest wiele, dobry trener ustawia przeszkody tak, aby wytrenować odpowiednią cechę dla konkretnego jeźdźca i konia. Na przykład jeśli koń ma problem z dynamiką skoku, to warto ułożyć drągi tak, aby musiał szybko pracować nogami. Jeśli jeździec ma problem ze swobodnym dosiadem w skoku, to szereg musi być jak najprostszy, aby móc się skupić na postawie skokowej.

Przykład szeregu gimnastycznego.

W poniższym materiale, zaprezentowany jest szereg gimnastyczny, który pozwala koniowi podstawić zad w dojeździe do pojedynczej przeszkody. Jak widać, najpierw mamy trzy przeszkody krzyżowe na skok-wyskok, które pomagają podstawić się koniowi, później jedną foule do stacjonaty (opcjonalnie oksera). Jednak w poniższym nagraniu, skupiałem się przede wszystkim na postawie i najważniejszych elementach, aby bezproblemowo pokonać każdy szereg gimnastyczny na koniu, w dalszej części wpisu, opowiem o 6 problemach, które mogą spotkać każdego jeźdźca, najpierw jednak, zapraszam do oglądania:

Problemy jeźdźca i ich rozwiązania, gdy pokonuje szereg gimnastyczny na koniu.

Problem 1: Strach.

Rada 1: Wiele osób, ma problem ze strachem przed wieloma przeszkodami, ustawionymi jedna za drugą. Jest to naturalne, nasz mózg lubi prostotę, dlatego jeśli widzimy mnóstwo drągów i stojaków, automatycznie włączają nam się obawy. Na szczęście z pomocą przychodzi nam pewny galop i dobry koń. Jeśli  nauczyliśmy naszego wierzchowca pewności i dobrego galopu, to możemy być pewni, że szereg gimnastyczny nie sprawi nam żadnego problemu. Dodatkowo, jest to ustawienie, które pozwoli nam pokonywać nasze rekordy potęgi skoku, poprawiać technikę i uczyć wiele dobrego zarówno nas jak i konia.

Problem 2: Nie wiem, jaki szereg ustawić.

Rada 2: Jeśli zdecydowaliśmy się, aby pokonać szereg gimnastyczny na koniu, to podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać to: Co chcę osiągnąć? Tyle ile problemów jeźdźców i koni, tyle szeregów. Dla poprawy jeźdźca najlepsze są te, które najmniej wymagają od konia. Dla poprawy konia, najlepsze są te, które wymagają od niego najwięcej (jednak tyle, aby był w stanie im podołać). Jeśli nie masz pojęcia, jaki szereg ustawić, to spytaj kogoś bardziej doświadczonego, lub kogoś, kto wie doskonale jak jeździsz i z jakimi problemami Ty i Twój koń się borykacie.

Problem 3: Koń wyłamuje przed szeregiem gimnastycznym.

Rada 3: Jeśli koń wyłamuje, to oznacza, że we wcześniejszym treningu zostały popełnione błędy. Najczęściej popełnianym błędem, jest ustawianie zbyt trudnych szeregów dla niewystarczająco doświadczonych koni. Tak, tylko mówimy o przysłowiowej zupie po obiedzie, co w takim razie zrobić, gdy problem już się pojawia? Niestety, powtarzam to niejednokrotnie, w jeździectwie nie ma dróg na skróty, jeśli przedobrzymy, to musimy zrobić parę kroków do tyłu. Jeśli Twój koń ma totalną blokadę na szeregi gimnastyczne, to w ostateczności możesz jeździć przez drągi ustawione na galop, później małymi, przemyślanymi kroczkami dokładać coraz to więcej trudniejszych kombinacji.

Problem 4: Moje ciało “lata”, nie potrafię nad nim zapanować.

Rada 4: Ten problem, to swego rodzaju papierek lakmusowy naszego dosiadu. Jeśli nasze ciało lata przy pokonywaniu szeregu gimnastycznego, to oznacza, że nie siedzimy jeszcze wystarczająco pewnie, aby to poprawić, musimy zamienić szereg gimnastyczny na wspomniane już wcześniej drągi leżące na ziemi i ćwiczyć na nich dobry dosiad skokowy.

Problem 5: Tracę rytm, gdy pokonuję szereg gimnastyczny na koniu.

Rada 5: Ten problem, wynika z kiepskiego galopu i słabej pewności naszego konia, aby go rozwiązać, najlepiej jest dużo pracować w galopie. Jak to robić? Na szczęście jestem już w takim momencie prowadzenia bloga, że mogę to powiedzieć: przeczytaj mój artykuł o pracy w galopie, to się dowiesz. :) HURA

Problem 6: To mój pierwszy raz.

Rada 6: To tak na prawdę nie problem, to wspaniała chwila. Jeśli chcecie być dobrze przygotowani na swój pierwszy raz w szeregu gimnastycznym, to polecam dużo pracy na leżących drągach w galopie. Im więcej przepracujecie przed pierwszym razem, tym Wasz pierwszy raz będzie przyjemniejszy i łatwiejszy. ;)

Czy teraz, pokonasz już każdy szereg gimnastyczny na koniu?

Mam nadzieję, że tak. Jeśli potrzebujesz rady, pomocy czy treningu. To napisz do mnie mail’a, może się zdarzy, że będę w okolicy, lub mam niedaleko. Jeśli chcesz dostawać dużo więcej ciekawej i zdobywanej latami wiedzy, to zachęcam Cie do zapisywania się na newsletter.
Życzę harmonii na końskim grzbiecie i pozdrawiam!
Filip Piechowiak

17 comments on “6 rad, dzięki którym pokonasz każdy szereg gimnastyczny na koniu.

  • Natalia

    Genialny artykuł :) Jeszcze nie skakałam jako-tako szeregu ale wczoraj pokonałam 4 cavaletti z galopu typu skok-wyskok. Nawet fajnie gdyby nie to, że koń ma 6 lat i taki ciapek z niego. Nie utrzymuje równego tempa i potyka sie często :( Ale najlepiej mi sie na nim jeździ :D jeszcze taki problem, mianowicie po krzyżaku z kłusa ten koń skręca nagle i nie nadążam na kierować go na wprost…gubie równowagę w takim momencie. Może masz jakąś rade co zrobić by jechał po przeszkodzie prosto ? ;) Może to moja wina ? Nie mam pojęcia. Pozdrowionka ^^

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Często się mawia, że Twój koń podąża tam, gdzie Twój wzrok. Dlatego dobrym ćwiczeniem na prostą jazdę po przeszkodzie, jest obranie sobie punktu daleko prosto za przeszkodą i patrzenie się na niego przez cały dojazd, skok, lądowanie i galop, daj znać czy to pomogło. Jak masz już pierwsze drągi za sobą, to super, niedługo przyjdzie czas na pierwsze szeregi. Ciesze się, że artykuł jest w Twojej ocenie genialny. Mam nadzieję, że Twój pierwszy szereg gimnastyczny będzie dla Ciebie przyjemnością.
      Pozdrowionka! :)

      Odpowiedz
  • Natalia

    Dzięki, co ja bym bez ciebie zrobiła :D dawno bym sie poddała. Wypróbuje tą metode, staram sie patrzeć prosto ale czasem o tym nie myślę. Trzeba wziąć sie w garść bo nigdy nie zdam tej odznaki. A szereg…jej, stracha mam niezłego przed takim postępem. Czasem myślę by iść w ujeżdżenie, może skoki nie są dla mnie…? Ale chyba dają większą satysfakcje a początki tak raczej wyglądają ;)

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Jasne, nie ma czego się bać! Na początku nie wyobrażasz sobie jak można pokonać parkur 100 cm., później to 110 wydaje się takie nieosiągalne, dalej 120, 130, 140, 150, 160… I nagle oglądają Cię na Eurosporcie. :) Myślisz, że Jeroen Dubbledam, zaczynał od 160? Kiedyś też musiał pokonać swój pierwszy szereg gimnastyczny, a 2 tygodnie temu został drużynowym i indywidualnym Mistrzem Europy w Aachen. :)

      Odpowiedz
  • Natalia

    No tak, racja ;) Ale to też zależy od człowieka, charakteru. Niektórzy w ogóle nie boją sie, sa odważni a są tacy co mają odwrotnie. Musze posłuchać czasem serca a nie rozumu :D Jeszcze mnie zobaczysz w tv xD Od dawna chciałam juz zapytać…jest możliwość jakiegoś treningu z Tobą? ;) Chodzi mi o taka jedną lekcję.

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      No mam taką nadzieję, wtedy liczę na pozdrowienia ;)
      Jasne, dość często udzielam treningów, chociaż robię to dodatkowo, bo głównie skupiam się na trenowaniu koni. :) Możesz pisać na contact@shiningriding.com z wszelkimi szczegółowymi pytaniami na ten temat. :)
      P.S. warto słuchać serca, bo to mięsień bardzo potrzebny w tym sporcie. :)

      Odpowiedz
  • ania

    jakie odleglosci ustawiac dla konia w gimnastyce?

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      To zależy co chcesz osiągnąć. Kombinacji jest bardzo dużo. Muszę wiedzieć do czego potrzebujesz szeregu, żeby Ci coś podpowiedzieć. :)

      Odpowiedz
      • ania

        hihi napisalam kolejn pytanie pod. kon jest duzy dodam jeszcze

        Odpowiedz
        • Filip Piechowiak

          ok, odpowiedziałem na Twoje pytanie. :)

          Odpowiedz
      • ania

        chodzi o strach i o oksery jak i nie nadazam z wycofaniem sie

        Odpowiedz
        • Filip Piechowiak

          Nie musisz się wycofywać, wystarczy, że pozostaniesz w równowadze. :)

          Odpowiedz
  • ania

    boje sie okserow jak moge pokonac strach w gimnastyce. stacjinaty to pikus porownujjjac z okserem. kon niestety to dbrze wykozystuje. prosze o porade

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Zawsze jak się czegoś boisz to zacznij od mniejszego stopnia trudności. Np. przegalopuj przez okser złożony z 2 cavaletti :)

      Odpowiedz
  • Gabi

    Hej! :) Jeżdżę już od ponad roku i niedługo (30.09) będę miała swój pierwszy poważny trening skokowy, bardzo się obawiam. :( Trenerka często mówi mi, że “skacze wyżej od konia” i nie wiem jak się tego pozbyć. Bardzo prosiłabym Cię o pomoc!

    Odpowiedz
    • Filip Piechowiak

      Mocno zaprzyj się w strzemieniu i podążaj za ruchem konia, nie skacz sama :)

      Odpowiedz
      • Gabi

        Bardzo Ci dziękuję! <3 :)

        Odpowiedz

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!