Czas zacząć pracę w galopie, by uzyskać pewność i zaufanie.
W ostatnim wpisie, opowiadałem o bardzo ważnym aspekcie jazdy konnej, czyli rozgrzaniu konia, przed faktyczną pracą w galopie. Dziś możemy skupić się na tym, co robić aby razem z naszym wierzchowcem uzyskać jedne z najważniejszych cech w jeździectwie, czyli wzajemne zaufanie i pewność. Tutaj można zobaczyć filmik o pracy w galopie:
Dlaczego pewność jest taka ważna w jeździe konnej?
Jeździectwo to bardzo trudny i techniczny sport, to absolutnie nie ulega wątpliwości. Jeżdżąc konno musimy zwracać uwagę na tyle drobiazgów, tyle szczegółów, że ludzie oglądający nasze poczynania z trybun, nawet nie są w stanie sobie tego wyobrazić. Z tego powodu nie trudno o błędy, raz większe, raz mniejsze. Stąd rodzi się pytanie – Co zrobić, aby tych błędów uniknąć? Odpowiedź jest dość prosta, jednak nie wyjaśnia w pełni problemu – należy trenować i jeszcze raz trenować, tylko dobry trening może wyeliminować większość naszych błędów. Jednak na tym problem się nie kończy, bo:
Co zrobić, kiedy chcemy startować, a nadal popełniamy poważne błędy?
No właśnie, tutaj zaczynają się przysłowiowe schody. Żeby jeździć coraz lepiej trzeba też startować, jednak starty z błędami mogą dużo naszkodzić. Właśnie tutaj przychodzi z odsieczą nasza pewność. Gdy będziemy dużo pracować w galopie, dużo pokonywać małych przeszkód, to koń zacznie nam ufać. Jeśli koń zacznie nam ufać to stanie się pewny siebie i nas. Jeśli stanie się pewny siebie i nas, to nawet gdy zdarzy nam się poważny błąd, to jest nadzieja, że koń nas wyratuje. Dlatego im więcej będziemy harmonijnie galopować, tym lepiej może wyglądać nasza cała jazda.
Czy to oznacza, że galop wystarczy by jeździć na najwyższym poziomie?
Oczywiście! Że nie. Niestety taka praca w galopie, daje nam tylko (albo aż) pewność i zaufanie. Do sukcesu potrzebujemy jeszcze wyczucia jeździeckiego i dojścia do takiego poziomu, w którym czujesz, że jesteś jednością z koniem. Nie myślisz wtedy, o tym co się dzieje, to po prostu samo przychodzi – tak jak chodzenie, używanie rąk, czy mruganie powiekami.
Praca w galopie – podsumowanie.
Galop to seria skoków, jeden za drugim. Dlatego, jest on zdecydowanie najważniejszy. Wystarczy, że powiększymy w górę naszą foule kilkukrotnie, a dokonamy skoku na 1,5 metra. Jeśli nauczymy się dobrze jeździć w tym chodzie, to jest nadzieja, że czeka nas dużo udanych czworoboków, parkurów i innych rodzajów jazdy.
Zachęcam Was do komentowania wpisu, odzywania się do mnie w razie potrzeby i zapisywania na newsletter, gdzie dostaniecie najwięcej ciekawego materiału. ;)
Do zobaczenia!
Natalia
Hej ;) Świetne filmiki, dużo przydatnych rad. Mam pytanko: zrobiłbyś filmik albo doradził, jak najeżdżac na przeszkodę aby koń nie wyłamał ? Bo często mi sie to zdarza, najeżdzam w pólsiadzie ( tak lepiej sie czuję) ale podobno zbyt pochylam sie przed sama przeszkodą…są to małe krzyżaki, stacjonaty do 40-50cm. Nie wierze w siebie i myśle, ze to także wpływa na moje skoki, ale to nie jest proste do opanowania :( Bardzo prosze o odp ;)
Filip Piechowiak
Jeśli chodzi o półsiad podczas jazdy konnej, to świetnie, że go używasz. Jest to trudny dosiad, jednak bardzo, bardzo przydatny! Tak jak pisałem powyżej, tak i tu, uważam, że pewność jest najważniejsza i to ona może dać Tobie najlepsze rozwiązanie Twojego problemu ;) Staraj się podnieść głowę do góry, patrzeć w odległy, wysoki punkt – wtedy jest szansa, że się nie będziesz pochylała. Powodzenia, trzymam za Ciebie kciuki :)
Natalia
Jej, dziękuje. :D No chyba masz racje z tym patrzeniem…za bardzo skupiam sie na przeszkodzie. Napewno pomoże. :) tylko te niszczęsne upały sie skończa :( Dziękuje i pozdrowionka!
Filip Piechowiak
To prawda, konie bardzo mocno męczy ten upał, jeśli chodzi o patrzenie, to musi być tak, jakby przeszkoda “przychodziła” do Ciebie, dobry skok to efekt dobrego i równego galopu. :) Trzymam kciuki i pozdrowionka! :)
Agata
Mam problem, bo klacz na której jeżdże nie chce mi zagalopować na wygonie. Wygon jest mały, ale na lonży galopuje bez problemu. Czasami uda nam się zagalopować przed małą przeszkodą i na jedno okrążenie. Nie wiem co mam zrobić aby galopowała pode mną kilka okrążeń z rzędu. Prosze o dobrą porade
Filip Piechowiak
Rozluźnij biodra, odchyl się trochę do tyłu i trzymaj mocno i równo przyłożone łydki. A najlepiej jeździj na większym placu, będzie Ci łatwiej się dobrze nauczyć. :)
Iga
Hej, super artykuł :) mógłbyś zrobić filmik lub napisać o tym co zrobić by koń nie skręcał przed najazdem na przeszkodę? Bardzo lubię skakać, a mam duży problem z prawidłowym najazdem. Z góry dziękuję :)
Filip Piechowiak
Musisz trzymać równo obydwie wodze i pewnie najeżdżać na przeszkody jak skaczesz konno. :)
Martyna
Mam pytanko , jeśli chciałabym sama “poprowadzić” sobie trening to jakie ćwiczenia mogę wykonywać ?
Filip Piechowiak
Jest tego mnóstwo, niedługo powstanie Harmonijny trening SR i tam będziesz miała od A do Z jak samemu robić treningi. :)
Agata
Super artykuł :) Mam pytanko, nie mam własnego konia, więc jeżdżę na różnych. Jak mogę zachować szacunek i harmonię ze wszystkimi końmi, na których jeżdżę?
Zazwyczaj to instruktor dobiera nam konie, więc rzadko jeżdżę na tym samym dwie czy trzy jazdy z rzędu ;)
Pozdrawiam :)
kASIA
:-) TO O WIELE TRUDNIEJSZE NIZ GDY MA SIE WŁASNEGO KONIA. MOIM ZDANIEM PEWNOSC SIEBIE , MUSISZ SPRAWIAC WRAZENIE ZE DOBRZE WIESZ CO I PO CO ROBISZ, ZE ZAPLANUJESZ BEZPIECZNY PRZEJAZD I JESTES W STANIE OCHRONIC KONIA I SIEBIE. aLE PRAWDZIWE SKRZYDŁA ROZWINIESZ TYLKO Z KONIEM NA WYŁĄCZNOŚĆ.
Emilka
Mam problem. Podczas głosu za bardzo pochyla się do przodu. Co z tym zrobić
Emilka
Klawiatura zrobiła psikusa. Podczas galopu nie głosu przepraszam
Zuzia
mam pytanie. ile kosztuje utrzymanie konia miesięcznie, jeśli wynajmę boks w jakiejś dobrej stajni ? proszę , odpowiedz…
prace licencjackie
Fajnie napisany tekst, o by więcej takich w polskim internecie.