Brązowa odznaka

Brązowa odznaka jeździecka jest często pierwszym sprawdzianem dla pary koń-jeździec. Odświętny strój, sędziowie i wyjazd do obcej stajni zazwyczaj powodują u jeźdźca duży stres . Jak przygotować się do tego egzaminu?

Na blogu Shining Riding rozpoczynamy cykl artykułów, gdzie pierwsze skrzypce grać będzie brązowa odznaka jeździecka oraz wszystkie dotyczącej jej aspekty.

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej dołącz do naszego Harmonijnego Treningu Shining Riding. Nauczymy Cię planować swoje jazdy i popracujemy nad Twoją motywacją.

 

Co daje brązowa odznaka?

Brązowa odznaka jest pierwszym szczeblem w drabinie do sportowego jeździectwa.  Uprawnia ona do startu w zawodach regionalnych do klasy L włącznie. Nie posiadając odznaki możemy startować jedynie w konkursach towarzyskich.

 

Z czego składa się egzamin?

Brązowa odznaka – teoria

Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej. Przystąpić do niego może dziecko, które skończyło 8 lat, nie ma górnego limitu wieku. Część teoretyczna zawiera 345 pytań (dostępnych na stronie PZJ) omawiających podstawowe elementy jazdy konnej, sprzętu jeździeckiego, opieki, żywienia i zachowania się koni. Warto wiedzieć, że dla dzieci do 11 roku życia ilość pytań jest znacznie mniejsza – 83.

Brązowa odznaka – ujeżdżenie

Część praktyczna składa się z trzech prób. Ujeżdżenia, skoków i opieki stajennej. Aby zaliczyć część ujeżdżeniową należy przejechać w czworobok z notą co najmniej 5,0 (więcej informacji znajdziesz w kolejnym artykule). Sędziowie oceniają nie tylko sposób prowadzenia konia, ale także Twój dosiad i prawidłowe użycie pomocy.

Egzamin na brązową odznakę jeździecką
Brązowa odznaka jeździecka

Brązowa odznaka – skoki

Można do nich podejść jedynie w przypadku pozytywnego zaliczenia czworoboku. Parkur zaczyna się trzema drągami i kopertą z kłusa. Do pokonania są 4 przeszkody – w tym jeden okser. Wysokości nie przekraczają 70 cm dla dużych koni oraz maksymalnie 60 cm dla kuców (wysokości dla kuców powinny być ustawione zgodnie z kategorią kuca). Osoby powyżej 45 roku życia mogą być zwolnione ze skoków. Odznaka zdobyta tym trybem może być podstawą do wydania uprawnień sportowych jedynie w dyscyplinie ujeżdżenia.

Brązowa odznaka – opieka stajenna

Część ta ma na celu sprawdzenie umiejętności czyszczenia, siodłania oraz interpretacji zachowania konia. Z tej części zwolnione są osoby posiadające odznakę „jeżdżę konno” lub specjalny certyfikat wydany przez szkoleniowca z aktualną licencją.

Skoki brązowa odznaka jeździecka
Egzamin na brązową odznakę jeździecką

Co w przypadku, kiedy się nie powiedzie?

Niezdany egzamin lub jego część może być zdawana powtórnie w najbliższym następnym terminie w dowolnym ośrodku przeprowadzającym tego typu egzaminy. Po niezaliczonej części warto podejść do egzaminatora i omówić popełnione błędy.

 

Brązowa odznaka jeździecka jest dużym wydarzeniem w życiu każdego początkującego jeźdźca. Warto pracować ze szkoleniowcami mającymi doświadczenie w przygotowaniu do egzaminu oraz znającymi kategorie oceniania. Za każdą praktyką powinno iść odpowiednie przygotowanie teoretyczne. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat żywienia, pracy ujeżdżeniowej, skokowej i dopasowywania sprzętu – zapraszamy Cię na szkolenie jeździeckie. Znajdziesz na nim informacje, które mogą Ci się przydać podczas zaliczenia części teoretycznej i opieki stajennej.

Harmonii i sukcesów!

Zespół Shining Riding

Zostaw komentarz

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!