< powrót do listy szkoleń

Błędy w jeździe konnej, czyli 12 najczęściej popełnianych błędów w treningu koni.

Poniższy materiał stanowi mały fragment 3 harmonijnego treningu SR.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Harmonijnym Treningu SR?

Zapraszam tutaj:

http://shop.shiningriding.com/glowna/151-trening-jazdy-konnej-sr.html

Oto 12 najczęściej popełnianych błędów

Błąd nr 12: Traktowanie konia, tak jak człowieka

Błędy w jeździe konnej? Od czego tu zacząć? Koń to nie człowiek! Trzeba o tym pamiętać, niestety większość jeźdźców o tym zapomina, (w szczególności na początku przygody z końmi). Dlatego zamiast starać się przypisywać koniom ludzkie cechy i próbować wymusić na nich ludzkie zachowania, okaż im szacunek i poświęć parę lub pare-naście godzin, aby przestudiować i poznać ich naturę. Na szczęście w 3 harmonijnym treningu SR zdradziłem Ci w pigułce jakie są najważniejsze cechy końskiej natury. Ta pigułka daje Tobie instrukcje jak działać w poszczególnych sytuacjach, warto jednak, aby na tym Twoje zgłębianie wiedzy o nieparzystokopytnych się nie kończyło, tylko w ten sposób możemy dążyć do pełnej harmonii.

Błąd nr 11: Nieodpowiednie żywienie

W przypadku koni ten błąd potrafi być bardzo zgubny w skutkach, złe żywienie może doprowadzić do utraty zdrowia, masy ciała, kondycji, problemów z układem odpornościowym, nerwowości, problemów z psychiką a w skrajnym przypadku nawet do śmierci naszego wierzchowca. Na szczęście w zdecydowanej większości nie występują skrajne przypadki, jednak pamiętaj, aby zawsze pilnować prawidłowego żywienia Twojego konia. Możesz to zrobić np. poprzez korzystanie z rad specjalistów od żywienia koni.

Błąd nr 10: Zaniedbywanie kontroli weterynaryjnej i wszystkich innych działań profilaktycznych

Chodzisz regularnie do dentysty na kontrolę zębów? Statystycznie jest całkiem spora szansa, że odpowiesz tak. Pójdźmy dalej, chodzisz regularnie do fizjoterapeuty na kontrolę stanu Twojego ciała? W tym przypadku niestety statystycznie odpowiesz nie. Czy chodzisz regularnie do lekarza na ogólne badania swojego zdrowia? W tym przypadku prawie na pewno powiesz nie, no chyba, że musisz robić badania do karty zdrowia sportowca.  Pójdźmy jeszcze dalej- czy kontrolujesz regularnie stan uzębienia swojego konia lub koni, z którymi pracujesz? Znów odpowiedź jest raczej twierdząca. Czy robisz regularne przeglądy weterynaryjne swojemu kompanowi? Tutaj zdecydowanie częściej pojawi się odpowiedź zaprzeczająca. No i ostatnie pytanie- czy robisz regularne kontrole fizjoterapeuty swojemu zwierzakowi lub temu, na którym jeździsz. Niestety na to pytanie, rzadko kto odpowiada tak.

Po co te wszystkie pytania?

Zauważ, że o zęby dbają prawie wszyscy, dlaczego tak jest? Otóż problemy z nimi są zawsze wyraźne, zarówno u ludzi jak i u koni. Sytuacja zmienia swój kształt, jeśli rozmawiamy o problemach, które nie są tak oczywiste- czyli np. różnych bólach i przeciążeniach. Takie problemy rozwijają się powoli i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka fizjoterapeutyczna, weterynaryjna i dentystyczna u koni. Mało tego, jest ona ważniejsza niż w przypadku swojego własnego ciała, ponieważ koń nie powie co go boli, a Ty jesteś w lepszej sytuacji, ponieważ możesz wyczuć swój ból i w miarę szybko zareagować. Pamiętaj, aby regularnie, co najmniej raz na pół roku robić badania profilaktyczne swojemu kompanowi.

Błąd nr 9: Nieprawidłowy dobór sprzętu.

Następna kwestia, która pośrednio sprawia, że musimy korzystać z profilaktyki weterynaryjnej i fizjoterapeutycznej, to dobór sprzętu. Problem źle dobranego sprzętu również lubi się ukrywać i pojawiać w najmniej oczekiwanym momencie. Źle dobrane siodło przeważnie NIE sprawi, że z dnia na dzień konia zaczną boleć plecy, albo Ty zaczniesz gorzej jeździć. Działanie takich nieprawidłowości można przyrównać do działania kropli wody, która po tysiącach powtórzeń i w dłuższej perspektywie czasu, potrafi wydrążyć dziurę w skale. Tak samo jest z np. źle dobranym siodłem, jeden dzień nie skontuzjuzuje konia, jednak kilkadziesiąt dni już tak. Jeden dzień w złym siodle nie pogorszy Twojego dosiadu ale kilkadziesiąt już tak. Jak unikać tego błędu? Warto poprosić o pomoc doświadczonych jeźdźców lub specjalistów od dobierania sprzętu, zawsze warto korzystać z wiedzy bardzo doświadczonych i wyscpecjalizowanych osób.

Błąd nr 8: Zaniedbanie konia i brak czasu

Jest to jeden z ostatnich błędów, które są bardziej techniczne i merytoryczne- wszystkie następne wynikają już z naszej mentalności, osobowości i charakteru. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ wynika z tego jednoznacznie, że 7 najgorszych błędów popełniamy przez to, jakie wartości, nastawienie i myśli mamy w swojej głowie, dlatego mam idealną okazję, aby przypomnieć jak ważny był 1 i 2 harmonijny trening, jeśli masz wolną chwilę, zachęcam do nich wrócić chociażby raz na kwartał. Wracając do zaniedbania konia i braku czasu, to jeśli ktoś decyduje się na kupno lub dzierżawę zwierzaka, to musi sobie zdawać sprawę, że to olbrzymia  odpowiedzialność. Jak już wiecie, konie mają swoje potrzeby, o których mówiliśmy wcześniej i naszym zadaniem jest ich zaspokojenie, dlatego obowiązkiem posiadacza wierzchowca, jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zaspokojenie wszystkich jego najważniejszych  potrzeb lub znalezienie osoby, która to zrobi za niego.

Chcesz zobaczyć następne 7 błędów? Tutaj możesz założyć darmowe konto:

Wyślij

Masz już konto? Tutaj możesz się zalogować:


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kpwinvestments/websites/wp_10/wp-content/themes/leisure/single-szkolenia.php on line 17

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/kpwinvestments/websites/wp_10/wp-content/themes/leisure/single-szkolenia.php on line 17

Darmowe porady

Kliknij!

Darmowe porady!

Jeśli chcesz dostawać dotatkowe i ciekawe treści, które pomogą Ci w Twojej jeździe konnej, to zapraszam do zostawienia swojego imienia i adres e-mail. 

 

Od teraz będziesz dostawać darmowe porady!